• Přečtěte si názory, myšlenky, zamyšlení z naší-vaší školy v našem blogu.

    • Jak zabránit extrémismu a rasismu mezi žáky
      • Jak zabránit extrémismu a rasismu mezi žáky

      • 14.12.2024 16:14
      • Cesta k respektu a hodnotám
      • Možná se k vám dostal článek popisující incident na nedalekém Gymnáziu Chodovická, kde se dle médií žáci dopustili rasistického a extrémistického chování (článek zde). Neznám podrobnosti daného případu, jen mě tyto zprávy vedou vždy k zamyšlení, jak můžeme jako rodiče či jako škola takovým projevům předcházet. Uvědomuju si opět fakt, že je důležité takové působení školy, které nejen předává znalosti, ale buduje také dovednosti, hodnoty a postoje našich žáků. My se snažíme jít touto cestou:


        Hodnotové vzdělávání
        Zásadní je, že naše vize se zaměřuje na komplexní rozvoj osobnosti žáka a jedním z jejích pilířů je vzdělávání zahrnující objevování a osvojování hodnot. Naše škola klade důraz na výchovu k hodnotám jako respekt, zodpovědnost, odvaha a empatie. S dětmi komunikujeme konkrétní problematické situace a vedeme je k přebírání zodpovědnosti za své jednání, pochopení druhých a empatii. Vytváříme společně s dětmi třídní pravidla, využíváme komunitní kruhy (v Open Gate, kde jsem autorem koncepce základní školy, jsem je pojmenoval ranní oázy a jsou každodenním začátkem dne) a začleňujeme tato témata také během vyučování i při běžné komunikaci. Zkrátka o hodnotách mluvíme a také jazyk, který používáme k nim směřuje.


        Vztahy
        Vztahy jsou základem bezpečného prostředí, vzájemné důvěry a předávání hodnot. Chceme, aby v naší škole byli učitelé dětem blízko, naslouchali jim, zajímali se o ně, trávili s nimi čas nejen ten při čtyřicetipětiminutové jednotce. „Teď je přestávka, a to na mě nesmíte mluvit,“ tak takhle by náš učitel jednat neměl. Samozřejmě i on má právo na svůj čas, relax, nadechnutí. Pokud to právě potřebuje, řekne to našemu žákovi jinak, laskavě, s respektem k němu i svým potřebám, např.: „Je to teď důležité, co mi chceš říct? … Teď si potřebuju dát kafe. Nezapomeň, co mi chceš říct a pak si to řekneme.“ Péče o vztahy je jádrem naší práce. Vztahy v týmu, ve třídě a také s rodiči živíme každodenním kontaktem, otevřenou komunikací, a to i v nové budově školy, kde k sobě máme prostorově trochu dál. Dobrými vztahy se ve škole rozvíjí respekt vůči druhým a učíme se empatii.


        Žité hodnoty
        Děti zrcadlí naše chování doma i ve škole, proto chceme, aby učitelé, asistenti a ostatní zaměstnanci svým vlastním příkladem modelovali respektující a přátelské chování. Dospělí svým přístupem ukazují, že i když přicházejí problémy, je možné je řešit bez agrese a bez vyhrocených konfliktů. Děti jsou všímavé a učí se nápodobou – když vidí respekt a klidné řešení problémů, budou podobné situace řešit obdobně. Když uslyší, že si paní učitelka na někoho „zasedne“, stále opakuje jeho jméno: „Zase ty, vyrušuješ, přivádíš mě k šílenství, já se z tebe zblázním, jsi ztracený případ, rosteš pro kriminál…..“, také děti se přidají a daný žák či žáci nemají šanci. Naopak, když učitel hledá porozumění, mluví o tom s žáky, otevírá diskuzi nad potřebami každého, s respektem k potřebám každého a respektování prostoru druhého, také žáci toto chování přebírají. Tímto způsobem chceme předávat dobré hodnoty praktickými příklady. Spolupráce, komunikace a respekt se stávají pak každodenními dovednostmi, které jsou pak pro děti normou a nikoliv výjimkou.

        Šebetkání – celoškolní setkání
        V naší-vaší škole se pravidelně scházíme na celoškolních setkáních, kterým říkáme Šebetkání. Smyslem je rozvíjet vnímání školní komunity jako celku, posilovat pocit sounáležitosti, sdílet vzájemné hodnoty a v některých případech také reflektovat důležitá společná témata. Po svém působení na zahraničních školách vnímám tato setkání jako nosná pro tyto cíle, věřím jim a jsem rád, že je máme také v naší-vaší škole Šeberov.

         
        Komunita srdcem
        Jsme součástí komunity Hrnčíř a Šeberova, jsme patroni Hrnčířských luk a v tomto duchu se snažíme vést žáky k tomu, aby se zajímali o své okolí, svět kolem sebe a chápali své místo v něm. Vytváříme příležitosti, kdy se mohou do komunity aktivně zapojit (zpíváme při Vítání občánků, rozsvěcení vánočního stromu, zúčastňujeme se akcí městské části, navštěvujeme Domov seniorů v Šeberově) a v budoucnosti bychom starší žáky chtěli zapojovat do řešení reálných problémů v místě, kde žijeme, aby se rozvíjel jejich smysl pro občanskou zodpovědnost.


        Čtenářství a rozvoj kritického myšlení
        Během čtení knížek a práci v čtenářských dílnách žáci objevují situace, se kterými se literární hrdinové potýkají a vnímají hodnoty, jak se rozhodují postavy, co ovlivňuje jejich volby, a společně se spolužáky si o tom povídají. Objevují sami v sobě, co je správné a co vede k jakým důsledkům. Nosné jsou v těchto případech příběhy z historie, životopisná díla, beletristická díla založená na historických událostech. V současné době existuje v této oblasti velký výběr kvalitní literatury pro děti a mládež (např.: František Tichý: Transport za věčnost, Karen Levine – Hanin kufřík, Anne Franková – Deník Anne Frankové, John Boyne – Chlapec v pruhovaném pyžamu), který může vést k pochopení nesmyslnosti rasistického chování a ke schopnosti přemýšlet o následcích a hodnotách svých činů.

         


        Metody práce v naší škole
        Výukové metody, které v naší škole používáme podporují aktivní naslouchání, spolupráci a zodpovědnost. Hledáme rovnováhu mezi znalostmi, dovednostmi a hodnotami tak, aby se děti nejen učily, ale i rozvíjely jako osobnosti. Ve třídách používáme pestré metody práce, kdy jsou děti aktivní, aby byly učením zaujati, různé formy skupinové práce, které zase posilují schopnost spolupracovat a učit se jeden od druhého. To je také nástrojem hodnotového vzdělání a prevencí extremistického chování.


        Preventivní programy zaměřené na identitu a toleranci
        Preventivní program naší školy není pouze formální závazný dokument. Kromě toho, že prevence je součástí každodenního života ve škole (viz body výše), tak paní učitelka Petra Votočková (metodička prevence) s týmem pedagogů plánuje smysluplné programy, které následně s dětmi reflektujeme. Chceme, aby programy u dětí rozvíjely zdravé sebevědomí, posilovaly vlastní hodnotu a jejich identitu, aby se děti učily přijímat samy sebe i ostatní takové, jací jsou. Zároveň plánujeme vzdělávací aktivity, které vedou k lepšímu pochopení toho, proč je tolerance důležitá, v dnešní době zvláště. Byl jsem se skupinou deváťáků předloni v Osvětimi a partička na „pětce“ vzadu cestou tam v autobuse dost blbnula. Při cestě zpět, byli zamlklí a když jsem se ptal na uvědomění toho, co viděli, tak říkali, že si z „těchle věcí“ dělali dříve legraci, že už to ale dělat nebudou. Budu chtít, abychom s našimi žáky v posledním ročníku základní školy toto pietní místo také navštívili.


        Společná odpovědnost rodičů a školy
        Prevence negativních jevů a chování začíná především doma. Proto s rodiči zájemců, ale i našimi současnými komunikujeme, aby rozuměli tomu, na jakých hodnotách je naše-vaše škola postavena a jak mohou doma podpořit naše principy, abychom mluvili společným jazykem a směřovali za stejným cílem. Soulad v této oblasti je pro působení na naše-vaše děti nosný pro jejich zdravý růst a rozvoj. Potkáváme se s rodiči na formální i neformální bázi např.: Snídaně s ředitelem, kde s rodiči sdílíme poznatky o tom, jak důležitý je jednotný přístup při výchově k toleranci a porozumění.


        Společný cíl: Bezpečné a respektující prostředí pro každého
        Každé dítě má právo na bezpečné a respektující prostředí, kde bude přijímáno se všemi svými odlišnostmi. Škola by měla jít příkladem a každodenně ukazovat, že i když jsme každý jiný, jinak vypadáme, máme různé názory, své silné stránky, tak hodnoty jako respekt, otevřenost a úcta k druhým jsou základem lidského soužití. To není jednorázový úkol, ale kontinuální proces. Pokud se školy v této cestě vzájemně podpoří, můžeme výrazně přispět k prevenci podobných incidentů a vychovávat generaci mladých lidí, kteří budou vnímat rozmanitost jako přirozenou a obohacující součást života. Projekt Pomáháme školám k úspěchu, jehož jsme součástí spolu s dalšími 155 školami z celé České republiky, tomu rozhodně pomáhá a setkání se všemi lídry těchto škol, kterého jsem se předminulý týden účastnil, mě naplňuje nadějí, že extrémismus a rasismus mezi žáky nebude mít místo. Věřím, že podobných článků jako byl ten, na který jsem odkazoval v úvodu, bude méně a méně.
         

      • Zpět na seznam článků